Maseczki ochronne

Którą maseczkę wybrać?

#koronaodpowiedzialni

Niezależnie od tego, czy uważasz, że maseczki powinny być obowiązkowe, czy też nie, zdecydowałeś, że dla bezpieczeństwa swojego i innych po prostu chcesz je nosić. Ale jak się za to zabrać? Która maseczka będzie najlepsza dla Ciebie?

Na rynku pojawiły się różnego rodzaju maseczki ochronne. Producenci proponują szeroki wachlarz produktowy, również pod względem kolorystycznym. Chociaż ta druga kwestia jest obecnie mniej znacząca, to dla niektórych może być ważna. Jednakże o gustach się nie dyskutuje, więc porozmawiajmy o aspektach techniczno-pragmatycznych 😊 Zastanawiasz się pewnie którą maseczkę wybrać, aby dała Ci największe poczucie bezpieczeństwa? Większą lub mniejszą ochronę może dać Ci każda maseczka. Największy wpływ na jej skuteczność ma prawidłowy sposób użytkowania i noszenia. Wybierając maseczkę kierujmy się zatem indywidualnymi kwestiami i własnymi oczekiwaniami.

Jednorazowe maseczki chirurgiczne

Głównie przeznaczone dla personelu medycznego, którego specyfika pracy powoduje konieczność częstej wymiany. Szybko ulegają zawilgoceniu, tym samym mają najkrótszy czas skuteczności. Łatwo dopasowują się do twarzy i nie utrudniają oddychania. Jeżeli nasz kontakt z drugim człowiekiem jest bardzo rzadki to warto zakupić właśnie ją. Pamiętajmy jednak, że medycy mają pierwszeństwo.

Maseczki bawełniane

ich zaletą jest możliwość wielokrotnego użycia. Dzięki wykonaniu z wysokogatunkowej bawełny nie powodują dyskomfortu w oddychaniu. Dodatkowo niektóre posiadają wewnętrzną kieszeń, która pozwala na umieszczenie dodatkowej wkładki flizelinowej. Taka wkładka znacznie podnosi ich skuteczność. Tak, jak maseczka chirurgiczna, w łatwy sposób dostosowują się do twarzy. W codziennym funkcjonowaniu sprawdzi się idealnie. Ważne – zwróć uwagę na to, aby maseczka miała przynajmniej 2 warstwy bawełny, inaczej jej skuteczność będzie bardzo niska.  

Maseczki z filtrem

Droższa propozycja od powyższych maseczek.Idealnie sprawdzą się przy intensywnym trybie życia – skierowane do osób, które mają większą i częstszą styczność z drugim człowiekiem lub też styczność z osobami zarażonymi. Ich wytrzymałość jest stosunkowo długa, a co najważniejsze, ich skuteczność jest bardzo wysoka. Maski te mogą posiadać różne filtry: filtr klasy HEPA lub filtr węglowy, najlepsze zapewniają ochronę w granicach 90-99%.

Podsumowując, dokonując zakupu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

a) jak bardzo jesteś narażony na styczność z wirusami?  – najwyższą ochronę zapewnią maseczki o standardzie FFP3, ale bardzo podobną skutecznością charakteryzują się także maski N95 i FFP2. Pamiętaj jednak, że te maski są konieczne jedynie przy faktycznym ryzyku bliskiej styczności z wirusem.

b) rozmiar – nawet najlepsza maseczka nie sprawdzi się jeśli będzie powodowała, że nagle masz odstające uszy 😉 Maseczka powinna ładnie przylegać do twarzy, zasłaniać usta oraz nos, nie odstawać mocno na policzkach. Profesjonalne maseczki są oferowane w rozmiarach dziecięcych, damskich i męskich i szyte według sprawdzonych wykrojów.

c) wygoda użytkowania – materiał powinien być wysokiej jakości. Maseczki bawełniane są bardzo przyjemne w dotyku i dają ochronę. Dodatek sztucznych włókien powoduje nie tylko zmniejszony komfort noszenia, ale też obniża skuteczność.

d) pora roku – letnie maseczki na prawdziwe upały są lżejsze, mogą być lniane, sprawdzą się także kroje z profilem dającym nieco więcej oddechu, nie przylegające ściśle tuż przy ustach, za to chroniące dopływ powietrza po bokach. e) ekonomiczność – najbardziej sprawdzą się w użytkowaniu maseczki bawełniane. Mając 3-4 szt. łatwo wypierzesz każdą po użytkowaniu wraz z regularnym praniem. Możesz mieć przy sobie kilka sztuk filtrów, aby być pewnym ochrony przez cały dzień i w każdej sytuacji.

e) ekonomiczność – najbardziej sprawdzą się w użytkowaniu maseczki bawełniane. Mając 3-4 szt. łatwo wypierzesz każdą po użytkowaniu wraz z regularnym praniem. Możesz mieć przy sobie kilka sztuk filtrów, aby być pewnym ochrony przez cały dzień i w każdej sytuacji.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *